Šiandien, kai plaukų dažų pasiūla milžiniška, o akys apraibsta nuo spalvingų dėžučių su moterimis tobulai nudažytais plaukais, savarankiškai išsirinkti tinkamus dažus išties sudėtinga. Šiame straipsnyje aptarsime, į ką reikia atkreipti dėmesį juos renkantis.
Pirmiausia, plaukų dažų rūšies pasirinkimas priklausys nuo to, kokia yra dabartinė Jūsų plaukų būklė – ar plaukai natūralūs, ar jau buvo dažyti, ar jie stiprūs ir vešlūs, ar trapūs ir silpni. Taip pat kokio rezultato siekiate dažydama plaukus: ar norite nudažyti žilus plaukus, norite patamsinti ar pašviesinti, nereikšmingai pakeisti spalvą ar kardinaliai pakeisti įvaizdį. Kuriam laikui dažote plaukus – ar naujos spalvos Jūs norite vienam vakarui, ar mėnesiui, ar ilgesniam laikui? Ar Jums svarbi plaukų būklė ir kuo mažesnis neigiamas poveikis jiems? Nuo atsakymų į šiuos klausimus priklausys, kokia dažų rūšis Jums tiks labiausiai.
Svarbu atminti, kad visi dažai vienaip ar kitaip veikia plaukus. Tik paprastai, kuo jie trumpiau laikosi, tuo mažiau paveikia plaukų struktūrą ir jų būklę. Bet kokiu atveju, plaukų dažus reikia labai kruopščiai pasirinkti, atkreipti dėmesį į jų sudėtį, dažymą atlikti pagal instrukcijas ir rūpintis plaukais po dažymo.
Pirmiausia, turėtumėte žinoti, kokių rūšių būna plaukų dažai.
Permanentiniai plaukų dažai
Tai cheminiai ilgalaikiai plaukų dažai, dar kitaip vadinami oksidaciniais. Jų sudėtyje yra vandenilio peroksido ir amoniako. Vandenilio peroksidas šviesina plaukus (pašalina natūralų plaukų pigmentą), o amoniakas – atsakingas už dirbtinio dažančio pigmento gilų prasiskverbimą į plauko vidų. Šie plaukų dažai veiksmingai nudažo žilus plaukus, ilgai išsilaiko ant plaukų (6–12 sav.), nenusiplauna. Plaukus galima dažyti bet kokia norima spalva. Deja, bet šie dažai turi trūkumų: atsiauginant natūralią spalvą lieka ryški linija tarp atspalvių, jie gali išsausinti plaukus ar netgi juos pažeisti.
Plaukų šviesikliai
Tai plaukus šviesinantys ir balinantys cheminiai preparatai, naudojami tamsių plaukų šviesinimui (blukinimui), prieš dažant juos šviesių spalvų plaukų dažais, arba plaukų šviesinimui iki norimos galutinės spalvos. Jie šviesina plaukus 3–5 tonais. Į šviesinančių priemonių sudėtį įeina amoniakas ir vandenilio peroksidas. Šios priemonės neigiamai veikia plaukų sveikatą, suardo plaukų struktūrą, išbalina natūralius plaukų pigmentus.
Pusiau permanentiniai plaukų dažai
Tai cheminiai pusiau ilgalaikiai plaukų dažai, kurių sudėtyje nėra amoniako. Šie dažai maišomi su nedidelio procento peroksidu. Dažnai jie papildyti augaliniais, plaukus tausojančiais ir atkuriančiais priedais. Šie dažai veikia išorinę plaukų dalį ir patenka tarp plaukų žvynelių, tačiau nepaliečia vidinio plaukų sluoksnio. Pusiau permanentiniai dažai plaukų nešviesina, puikiai tinka spalvai paryškinti, tamsinti, įdomesniems atspalviams išgauti. Šie dažai švelniai maskuoja ir pirmuosius žilus plaukus.
Nuplaunami plaukų dažai
Tai cheminiai trumpalaikiai plaukų dažai, kurie palaipsniui nusiplauna. Veikdami plaukus, jie neprasiskverbia į plauko vidų, o tik padengia išorinį plauko sluoksnį ir suteikia plaukams atspalvį 1–2 tonais besiskiriantį nuo pradinės plaukų spalvos. Kiek laiko šie dažai laikysis priklauso nuo dažų sudėties ir nuo plaukų struktūros. Laikini plaukų dažai gali būti šampūnų, želių, kremų, losjonų, tušų, lakų, balzamų, putų pavidalu ar purškiami.
Laikini plaukų dažai gali nusiplauti ir po pirmo plaukų plovimo. Paprastai tokie dažai būna ryškių, egzotinių spalvų. Jie gali būti su blizgučiais ar kitokiais dekoratyviniais priedais. Šiek tiek ilgiau išliekančios (nusiplaunančios po 6–8 plovimų) priemonės dažniausiai papildytos augaliniais ekstraktais, aliejais ar kitomis naudingomis medžiagomis, todėl plaukai įgauna ne tik spalvą, bet ir gražų žvilgesį.
Natūralūs plaukų dažai
Tai augalinės kilmės necheminiai plaukų dažai, kurių sudėtyje nėra dirbtinių, agresyvių komponentų. Šie plaukų dažai nenaikina natūralaus plauko pigmento, nepažeidžia plauko struktūros, bet suteikia plaukams natūralų, artimą savai plaukų spalvai atspalvį, turi plaukus puoselėjančių savybių. Populiariausi natūralūs dažai – tai chna ir basma. Taip pat naudojami ir kiti augalai: ramunėlės, riešutų kevalai, arbata, cinamonas, svogūnas ir kt.
Deja, bet šiais dažais nenudažysite pražilusių plaukų, nepašviesinsite jų, galite išgauti spalvą, kurios nesitikėjote. Šiais dažais dažytų plaukų kelis mėnesius negalima dažyti ilgalaikiais plaukų dažais ar daryti cheminio sušukavimo.
Kaip išlaikyti dažytų plaukų spalvą?
Labiausiai plaukų spalva blunka nuo saulės ir greičiausiai nusiplauna nuo šviesintų plaukų. Taip nublukus spalvai, geriausiai naudoti dažomuosius šampūnus ar dažomąsias kaukes. Spalvą blukina netinkamai pasirinktas šampūnas, balzamas, kitos plaukų priežiūros priemonės ir netinkamas vanduo, ypač chloruotas. Todėl labai svarbu po dažymo naudoti priemones, kurios specialiai sukurtos dažytiems plaukams. Taip pat svarbu nepamiršti bent kartą per savaitę plaukų palepinti kauke.