Kosmetikos priemonių ir buitinės chemijos galiojimas

Kosmetikos ženklinimas

Kodėl svarbu žinoti, kiek laiko galioja kosmetikos produktai? Todėl, kad pasibaigusio galiojimo kosmetika gali ne tik sudirginti odą, užkimšti poras, bet ir sukelti rimtesnes odos problemas, alergines reakcijas. Taigi, kviečiame susipažinti su kosmetikos priemonių galiojimo ženklinimu ir patikrinti savo kosmetikos krepšelį – ar viskas, kuo gražinatės, tinkama naudoti.

Europos Sąjungoje kosmetikos priemonių ženklinimo reikalavimus nustato Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1223/2009. Šiame reglamente nustatytas ir kosmetikos priemonių galiojimo ženklinimas. Turbūt kaip vartotojas jau esate atkreipęs dėmesį į labai dažnai ant kosmetikos priemonių pakuočių pasitaikantį simbolį:Kosmetikos ženklinimas

Šis „atidaryto indelio“ simbolis nurodo, per kiek laiko reikia sunaudoti kosmetikos priemonę ją atidarius. Skaičiai indelio viduje arba šalia indelio su raide „M“ reiškia mėnesius. Pavyzdžiui, ženklas „24M“ reiškia, kad kosmetikos priemonę reikia sunaudoti per 24 mėnesius nuo atidarymo. Toks galiojimo ženklinimas taikomas tada, kai kosmetikos priemonės minimalus tinkamumo naudoti terminas yra ilgesnis kaip 30 mėnesių. Šį terminą nustato gamintojas.

Dažnai internete ar literatūroje yra pateikiamos orientacinės lentelės, nurodančios per kiek laiko tam tikrą gaminį reikia sunaudoti. Iš tiesų, reiktų remtis gamintojo pateikta informacija ant pakuotės, nes tik gamintojas žino, kokias žaliavas naudojo kosmetikos gaminiui pagaminti ir kiek laiko jos išlieka stabilios ir nepakitusios.

Kai minimalus tinkamumo naudoti terminas yra trumpesnis nei 30 mėnesių, tada ant kosmetikos priemonės rasite užrašą „Geriausias naudoti iki…“ arba smėlio laikrodžio simbolį:

Kosmetikos ženklinimas

Šalia šio simbolio arba užrašo „Geriausias naudoti iki…“ yra pateikiama data, iki kada kosmetikos gaminys yra tinkamas naudoti, arba nuoroda, kur ieškoti galiojimo datos. Svarbu žinoti, kaip reikia taisyklingai perskaityti datą. Data nurodoma taip: mėnuo ir metai arba diena, mėnuo ir metai. Pateiksiu pavyzdį:

Kosmetikos ženklinimas

Nežinant datos rašymo taisyklių iš pateikto pavyzdžio sunku suprasti, ar kosmetikos priemonė galioja iki 2020 ar 2021 metų. Pasitelkus šias taisykles nesunku suprasti, kad šis kosmetikos gaminys galioja iki 2021 metų lapkričio 20 dienos.

 Kartais pasitaiko, kad ant kosmetikos gaminių galima rasti ir „atidaryto indelio“ simbolį ir datą, iki kada galioja kosmetikos gaminys. Tokiu atveju turėtumėte vadovautis tokia taisykle: kad pats gaminys galioja iki nurodytos datos (kol neatidarytas), o atidarius jį reikia sunaudoti per tokį laiką, kuris nurodytas „atidaryto indelio“ simbolyje.

Tačiau yra gaminių, ant kurių pakuočių nerasite nei vieno iš ankščiau išvardintų žymėjimų. Tokios kosmetikos priemonės laikomos normaliomis sąlygos nepakeičia savo savybių ir negenda. Šiai kategorijai priskiriamos aerozolinės (plaukų putos, lakai, purškiamieji dezodorantai), vienkartinės kosmetikos priemonės (pavyzdžiui, plaukų ampulės, veido kaukės), plaukų dažai.

Kosmetikos priemonių ženklinimas

Buitinės chemijos (ploviklių, valiklių ir kt.) priemonėms tokių griežtų galiojimo ženklinimo reikalavimų kaip kosmetikos priemonėms nėra. Teisės aktuose nurodyta, kad, jei buitinės chemijos gamintojas garantuoja, kad prekės tinkamumo naudoti terminas yra ilgesnis kaip 30 mėnesių, ant tokios priemonės galiojimo datos jis gali nenurodyti.