Turbūt dažnai susiduriame, o gal ir naudojame kosmetikos priemones, kurių sudėtyje yra micelių. Bet ar žinome ir suprantame, ką terminas „micelė“ iš tiesų reiškia ir kokią funkciją jos atlieka?
Kas yra micelės?
Micelės – tai tarsi mažyčiai kamuoliukai, kurie sudaryti iš dviejų dalių dalelių. Tos dalelės yra paviršiaus aktyviųjų medžiagų (PAM) arba kitaip surfaktantų molekulės. Dalelę sudaro vandenį pritraukianti hidrofilinė „galvutė“ ir nešvarumus bei riebalus pritraukianti lipofilinė (hidrofobinė) „uodegėlė“. Būtent micelių dalelių „uodegėlės“ atlieka visą valomąjį darbą – jos jungiasi su odoje esančiais nešvarumais, riebalais bei kosmetikos likučiais ir ištirpdo juos per hidrofilines „galvutes“. Nors iš pirmo žvilgsnio micelinės kosmetikos priemonės atrodo skaidrios, iš tiesų jose plaukioja mažyčiai kamuoliukai – micelės.
Kuo ypatingas micelinis vanduo?
Turbūt populiariausia ir labiausiai žinoma kosmetikos priemonė su micelėmis yra micelinis valomasis vanduo. Tai odos valiklis su specialiomis micelių dalelėmis, kurios švelniai pašalina makiažo likučius, per dieną susikaupusius nešvarumus, riebalus ar odos mikroatplaišas. Jis puikiai tinka kasdieniam odos valymui ir gali pakeisti net keletą priemonių – makiažo valiklį, toniką ar prausiklį. Kadangi micelinis valomasis vanduo yra labai švelnios sudėties, jis nepažeidžia odos hidrolipidinės plėvelės ir nesausina jos.
Nors bet kurio micelinio vandens funkcija yra ta pati – nuvalyti odą, bet sudėtyje esantys papildomi ingredientai padeda pasirūpinti specifiniais odos poreikiais. Todėl renkantis micelinį vandenį reikia atkreipti dėmesį kokiam odos tipui jis skirtas ir kokias papildomas funkcijas atlieka (drėkina, ramina, saugo nuo spuogų ir pan.). Ingredientai, papildantys micelinio vandens sudėtį, dažniausiai būna hialurono rūgštis, pantenolis, įvairūs augalų ekstraktai. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ir į pačio micelinio vandens sudėtį. Jame neturėtų būti alkoholio, muilo, kvapiųjų medžiagų ar natrio lauretsulfato (SLS).
Labai įdomus micelinio vandens valymo mechanizmas, kuriame svarbų vaidmenį atlieka vatos diskelis. Užpylus micelinio vandens ant vatos diskelio, hidrofilinės micelių dalelių „galvutės“ prikimba prie vatos paviršiaus, o lipofilinės „uodegėlės“ lieka kyšoti. Kosmetikos priemonių likučiai ir odos nešvarumai prikimba prie „uodegėlių“ ir tokiu būdu nuvalomi nuo odos.
Kokių būna micelinių kosmetikos priemonių?
Micelių technologija taip paplito, kad imta naudoti ir kitų kosmetikos priemonių gamyboje. Parduotuvių lentynose galime rasti micelinių dušo želių, plaukų šampūnų, valomųjų veido gelių, prausiklių, šveitiklių, servetėlių ir kitų gaminių. Dėl micelinės technologijos kūno prausikliai yra švelnesni nei įprasti, bet lygiai taip pat veiksmingi. Miceliniai plaukų šampūnai sukurti kruopščiam galvos odos ir plaukų valymui – jie padeda pašalinti riebalų perteklių, priemonių likučius ir kitus nešvarumus, kurie kasdien kaupiasi ant plaukų paviršiaus.
Taigi, kad ir kokią micelinę kosmetikos priemonę pasirinktumėte, atminkite, micelės sukurtos labai švelniam odos valymui ar prausimui.